Seuraavassa FILMI PYÖRII -klubissa 1.10.: YANNICK BELLON -ILTA

- – -

Tämän sivuston tarkoituksena on tiedottaa niistä elokuvanäytöksistä, jotka nykypäivän digitalisoidussa Suomessa yhä toteutetaan aitoina filmiesityksinä – eli heijastetaan 35mm:n tai 70mm:n filmiltä, tai missä tahansa kaitafilmiformaatissa. Sisällytämme tiedotukseemme myös sellaisia taideperformansseja ja kuvataideteoksia, joissa filmi näyttelee merkittävää osaa. Mikäli olet järjestämässä filmiesitystä tai tiedät tulevasta näytöksestä, kerro siitä meille lähettämällä sähköpostia osoitteeseen info[at]filmipyorii.net.

KAIKKI TULEVAT NÄYTÖKSET

2016

la 1.10.

17.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Gian Gaspare Napolitano, VIHREÄ HELVETTI (1953) 16mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Dennis Hauck, TOO LATE (2015) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Yannick Bellon -ilta
Nicolas Védrès, PARIS 1900 (1946) 16mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, PAHOLAISEN ENKELIT (1957) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Frankenheimer, KOVAOTTEISET MIEHET 2 (1975) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Yannick Bellon -ilta
Yannick Bellon, VARSOVIE, QUAND MÊME… (1954) 16mm
Yannick Bellon, ZAA, PETIT CHAMEAU BLANC (1960) 16mm

22.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Ludomir Motylski, Yannick Bellon, ZE SZLAKU WYZWOLENIA (1984) 16mm
Lyhyt yllätyselokuva 16mm

su 2.10.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Tati, RIEMULOMA RIVIERALLA (1953) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Amos Poe & Ivan Král, BLANK GENERATION (1976) 16mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Joel Coen, BIG LEBOWSKI (1998) 35mm

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Weir, TODISTAJA (1985) 35mm

ma 3.10.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Miloš Forman, YKSI LENSI YLI KÄENPESÄN (1975) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
David Lynch, ERASERHEAD (1977) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Rainer Werner Fassbinder, KOLMAS SUKUPOLVI (1979) 35mm

ti 4.10.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Timo Vartiala, VOITTO (1984) Super-8mm
Nikita Kurikhin & Leonid Menaker, ZHAVORONOK (1964) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Richard Eyre, SOTATILA (1983) 16mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Jan Troell, KOTKAN LENTO (1982) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sam Peckinpah, TUOKAA ALFREDO GARCIAN PÄÄ (1974) 35mm

ke 5.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, RAKASTA TÄNÄÄN, HUOMENNA… (1958) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Rivette, NUNNA (1966) 35mm

to 6.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, TUULEEN KIRJOITETTU (1956) 35mm

18.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, SUURINTA ELÄMÄSSÄ (1959) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Slava Tsukerman, VALUVA TAIVAS (1982) 35mm

pe 7.10.

16.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Aleksi Salmenperä, ONNENPELI 2001 (2001) 35mm
– näytöksen toinen kuva on digitaalinen
Kuopion Vilimit

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mark Rydell, KULTALAMPI (1981) 35mm

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, TUULEEN KIRJOITETTU (1956) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sam Peckinpah, TUOKAA ALFREDO GARCIAN PÄÄ (1974) 35mm

la 8.10.

12.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Aleksi Salmenperä, LAPSIA JA AIKUISIA (2004) 35mm
Kuopion Vilimit

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Rivette, NUNNA (1966) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, RAKASTA TÄNÄÄN, HUOMENNA… (1958) 35mm

21.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Aleksi Salmenperä, PAHA PERHE (2010) 35mm
Kuopion Vilimit

su 9.10.

15.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mariko Härkönen & Ismo Virtanen, TURILAS & JÄÄRÄ (2001) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, SUURINTA ELÄMÄSSÄ (1959) 35mm

19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Slava Tsukerman, VALUVA TAIVAS (1982) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Aleksi Salmenperä, MIEHEN TYÖ (2007) 35mm
Kuopion Vilimit

ma 10.10.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Alfred Hitchcock, TAKAIKKUNA (1975) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 17)
Luis Buñuel, LINNUNRATA (1969) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Alain Resnais, SOTA ON LOPPUNUT (1966) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Roman Polański, VEITSI VEDESSÄ (1962) 35mm

ti 11.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Moore, ROGER JA MINÄ (1989) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Baz Luhrmann, MOULIN ROUGE (2001) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ernst Lubitsch, TROUBLE IN PARADISE (1932) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Krzysztof Kieślowski, KOLME VÄRIÄ: VALKOINEN (1993) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, PEPI, LUCI, BOM JA MUUT TYTÖT (1980) 35mm

ke 12.10.

ei filminäytöksiä

to 13.10.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Victor Fleming, IHMEMAA OZ (1939) 35mm

18.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Rivette, LA BELLE NOISEUSE – TUNTEMATON MESTARITEOS (1991) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Edward D. Wood Jr., PLAN 9 FROM OUTER SPACE (1956/59) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Mihail Karzhukov, Aleksandr Kozyr & Francis Ford Coppola, BATTLE BEYOND THE SUN (1959/62) 16mm

pe 14.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ernst Lubitsch, TROUBLE IN PARADISE (1932) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Landis, BLUES BROTHERS (1980) 35mm
Karaokenäytös

la 15.10.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fritz Lang, NAINEN IKKUNASSA (1944) 35mm

18.40 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Rivette, LA BELLE NOISEUSE – TUNTEMATON MESTARITEOS (1991) 35mm

su 16.10.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Tati, RIEMULOMA RIVIERALLA (1953) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Moore, ROGER JA MINÄ (1989) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Bernardo Bertolucci, VIIMEINEN KEISARI (1987) 35mm

ma 17.10.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Toivo Särkkä, KUU ON VAARALLINEN (1962) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 17)
Louis Malle, ILTA ANDRÉN KANSSA (1981) 35mm

18.15 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Jean Eustache, ÄITI JA HUORA (1973) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Michael Winner, VÄKIVALLAN VIHOLLINEN (1974) 35mm

ti 18.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erich von Stroheim, BLIND HUSBANDS (1919) 35mm
Säestetty mykkänäytös

18.55 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude Sautet, TUHLAAJAPOIKA (1980) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Albert Magnoli, PURPLE RAIN (1984) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, YÖN SISARET (1983) 35mm

ke 19.10.

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Penelope Spheeris, SUBURBIA – KADUN KAPINALLISET (1983) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Don Siegel, TAPPAKAA CHARLEY VARRICK! (1973) 35mm

to 20.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Rivette, MENE, TIEDÄ (2001) 35mm

pe 21.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Claude Sautet, TUHLAAJAPOIKA (1980) 35mm

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Penelope Spheeris, SUBURBIA – KADUN KAPINALLISET (1983) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, YÖN SISARET (1983) 35mm

la 22.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jacques Rivette, MENE, TIEDÄ (2001) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Don Siegel, TAPPAKAA CHARLEY VARRICK! (1973) 35mm

su 23.10.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roger Allers & Rob Minkoff, LEIJONAKUNINGAS [suomenkielinen versio] (1994) 35mm
Karaokenäytös

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erich von Stroheim, BLIND HUSBANDS (1919) 35mm
Säestetty mykkänäytös

ma 24.10.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Gleb Panfilov, ALKU (1970) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 17)
Ettore Scola, TANSSIT (1983) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Lina Wertmüller, RAKKAUTTA JA ANARKIAA (1973) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Agnès Varda, ONNI ON OLLA NAINEN (1976) 35mm

ti 25.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Ford, VIHAN HEDELMÄT (1940) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Ingmar Bergman, FANNY JA ALEXANDER (1982) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Sam Peckinpah, RAUTARISTI (1977) 35mm

ke 26.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Matti Kassila, ISÄN VANHA JA UUSI (1955) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Cimino, RAJUT KAVERIT (1974) 35mm

to 27.10.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Leo McCarey, ROUVANI SULHANEN (1937) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John MacKenzie, PITKÄ PITKÄPERJANTAI (1980) 35mm

pe 28.10.

09.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Ford, VIHAN HEDELMÄT (1940) 35mm
Elokuva ja psyyke -symposium

15.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Krzysztof Kieślowski, KOLME VÄRIÄ: SININEN (1993) 35mm
Elokuva ja psyyke -symposium

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Henri Roanne & Gérard Valet, TINTTI (1976) 35mm

la 29.10.

09.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ville Salminen, EVAKKO (1956) 35mm
Elokuva ja psyyke -symposium

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michael Cimino, RAJUT KAVERIT (1974) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fritz Lang, METROPOLIS [Moroder-versio v:lta 1984] (1926) 35mm
Säestetty mykkänäytös

su 30.10.

15.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Chris Columbus, HARRY POTTER JA VIISASTEN KIVI (2001) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Ching Siu-tung, AAVESOTURI (1987) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Krzysztof Kieślowski, KOLME VÄRIÄ: SININEN (1993) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Leo McCarey, ROUVANI SULHANEN (1937) 35mm

ma 31.10.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Bo Widerberg, MIES MALLORCALTA (1984) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 17)
Alain Cavalier, THÉRÈSE (1986) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Piers Haggard, PAHOLAISEN NAHKA (1970) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Edwin S. Porter ja Edison Manufacturing Company
Edwin S. Porter, TERRIBLE TEDDY, THE GRIZZLY KING (1901) 35mm
Edwin S. Porter, EXECUTION OF CZOLGOSZ WITH PANORAMA OF AUBURN PRISON (1901) 35mm
Edwin S. Porter, APPOINTMENT BY TELEPHONE (1902) 35mm
Edwin S. Porter, HOW THEY DO THINGS ON THE BOWERY (1902) 35mm
Edwin S. Porter & George S. Fleming, JACK AND THE BEANSTALK (1902) 35mm
Edwin S. Porter & George S. Fleming, LIFE OF AN AMERICAN FIREMAN (1903) 35mm
Edwin S. Porter, THE GREAT TRAIN ROBBERY (1903) 35mm
Edwin S. Porter, THE UNAPPRECIATED JOKE (1903) 35mm
Edwin S. Porter, THE GAY SHOE CLERK (1903) 35mm
Edwin S. Porter, HOW A FRENCH NOBLEMAN GOT A WIFE THROUGH THE ’NEW YORK HERALD’ PERSONAL COLUMNS (1904) 35mm
Edwin S. Porter, THE KLEPTOMANIAC (1905) 35mm
Edwin S. Porter & Wallace McCutcheon, DREAM OF A RAREBIT FIEND (1906) 35mm
Edwin S. Porter, THE LIFE OF A COWBOY (1906) 35mm
Edwin S. Porter & Wallace McCutcheon, THE ’TEDDY’ BEARS (1907) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Akira Kurosawa, SEITTIEN LINNA (1957) 35mm

ti 1.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Chris Bernard, KIRJE BREZHNEVILLE (1985) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
G.W. Pabst, ILOTON KATU (1925) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Luchino Visconti, KUOLEMA VENETSIASSA (1971) 35mm

ke 2.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Matti Kassila, TULIPUNAINEN KYYHKYNEN (1961) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Grémillon, MYRSKYÖITÄ (1941) 35mm

to 3.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Chris Bernard, KIRJE BREZHNEVILLE (1985) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
G.W. Pabst, ILOTON KATU (1925) 35mm
Säestetty mykkänäytös

pe 4.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Chris Columbus, HARRY POTTER JA VIISASTEN KIVI (2001) 35mm

19.50 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Chris Columbus, HARRY POTTER JA SALAISUUKSIEN KAMMIO (2002) 35mm

la 5.11.

14.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfonso Cuarón, HARRY POTTER JA AZKABANIN VANKI (2004) 35mm

17.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mike Newell, HARRY POTTER JA LIEKEHTIVÄ PIKARI (2005) 35mm

20.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Yates, HARRY POTTER JA FEENIKSIN KILTA (2007) 35mm

su 6.11.

14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Yates, HARRY POTTER JA PUOLIVERINEN PRINSSI (2009) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Yates, HARRY POTTER JA KUOLEMAN VARJELUKSET, OSA 1 (2010) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Yates, HARRY POTTER JA KUOLEMAN VARJELUKSET, OSA 2 (2011) 35mm

ma 7.11.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Jean Renoir, AAMIAINEN RUOHIKOLLA (1959) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 17)
Alf Sjöberg, NEITI JULIE (1951) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Marguerite Duras, INDIA SONG (1974) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Joseph L. Mankiewicz, JULIUS CAESAR (1953) 35mm

ti 8.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Maurice Pialat, VAN GOGH (1991) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Ang Lee, JÄRKI JA TUNTEET (1995) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Joseph Losey, SANANSAATTAJA (1971) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hugh Hudson, TULIVAUNUT (1981) 35mm

ke 9.11.

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John MacKenzie, PITKÄ PITKÄPERJANTAI (1980) 35mm

to 10.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Grémillon, MYRSKYÖITÄ (1941) 35mm

pe 11.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hugh Hudson, TULIVAUNUT (1981) 35mm

19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Maurice Pialat, VAN GOGH (1991) 35mm

la 12.11.

17.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Krzysztof Zanussi, VAKIO (1980) 16mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
István Gaál, PÁLTAMUNKÁSOK (1957) 35mm
Ferenc Kosá, KYMMENEN TUHATTA AURINKOA (1967) 35mm

22.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Mateo Cano, VIIMEINEN MOHIKAANI (1965) 35mm

su 13.11.

15.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alfonso Cuarón, HARRY POTTER JA AZKABANIN VANKI (2004) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Teuvo Tulio, SELLAISENA KUIN SINÄ MINUT HALUSIT (1944) 35mm

ma 14.11.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Oliver Stone, THE DOORS (1991) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 17)
Woody Allen, VARJOJA JA SUMUA (1981) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Luchino Visconti, KADOTETUT (1969) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Richard Loncraine, RICHARD III (1995) 35mm

ti 15.11.

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, KAIKKI MINKÄ TAIVAS SALLII (1955) 35mm

ke 16.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Edvin Laine, YHDEN YÖN HINTA (1952) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jules Dassin, ALASTON KAUPUNKI (1948) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Culp, TAPPAJIEN TAKAA-AJO (1972) 35mm

to 17.11.

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Carl Th. Dreyer, LEHTIÄ PAHOLAISEN KIRJASTA (1919) 35mm
Säestetty mykkänäytös

pe 18.11.

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jules Dassin, ALASTON KAUPUNKI (1948) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, INTOHIMON LAKI (1986) 35mm

22.00 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Abel Ferrara, THE DRILLER KILLER (1979) 35mm
Cinemadrome

la 19.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roger Allers & Rob Minkoff, THE LION KING [englanninkielinen versio] (1994) 35mm
Karaokenäytös

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Robert Culp, TAPPAJIEN TAKAA-AJO (1972) 35mm

su 20.11.

21.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Douglas Sirk, KAIKKI MINKÄ TAIVAS SALLII (1955) 35mm

ma 21.11.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Federico Fellini, AMARCORD (1973) 35mm

16.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Zoltán Fábri, PROFESSOR HANNIBAL (1956) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 17)
Alain Resnais, SOTA ON LOPPUNUT (1966) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Oliver Stone, THE DOORS (1991) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mauritz Stiller, JUHA (1921) 35mm
Säestetty mykkänäytös

ti 22.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erich von Stroheim, AHNEUS [Version 6] (1924) 35mm
Säestetty mykkänäytös

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Viipurintie 4)
Krzysztof Kieślowski, KOLME VÄRIÄ: VALKOINEN (1993) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Eric Rohmer, YÖNI MAUDIN LUONA (1969) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marlon Brando, VIHAN RIIVAAMA (1960) 35mm

ke 23.11.

16.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Károly Makk, RAKKAUS (1970) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aarne Tarkas, HÄN VARASTI ELÄMÄN (1962) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Terence Young, VERINEN JOUKKO (1971) 35mm

to 24.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Erich von Stroheim, AHNEUS [Version 6] (1924) 35mm
Säestetty mykkänäytös

17.30 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 17)
Jean Vigo, NOLLA KÄYTÖKSESSÄ (1933) 35mm
Jean Vigo, À PROPOS DE NICE (1929) 35mm
Jean Vigo, TARIS,ROI DE L’EAU (1931) 35mm
Jean Vigo, L’ATALANTE (1934) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marlon Brando, VIHAN RIIVAAMA (1960) 35mm

20.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 17)
Jean Vigo, NOLLA KÄYTÖKSESSÄ (1933) 35mm
Jean Vigo, À PROPOS DE NICE (1929) 35mm
Jean Vigo, TARIS,ROI DE L’EAU (1931) 35mm
Jean Vigo, L’ATALANTE (1934) 35mm

pe 25.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Yates, HARRY POTTER JA FEENIKSIN KILTA (2007) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Mauritz Stiller, JUHA (1921) 35mm
Säestetty mykkänäytös

21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Don Letts, THE PUNK ROCK MOVIE (1977) 35mm

la 26.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roger Allers & Rob Minkoff, THE LION KING [englanninkielinen versio] (1994) 35mm
Karaokenäytös

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Julien Temple, THE FILTH AND THE FURY (2000) 35mm

21.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Terence Young, VERINEN JOUKKO (1971) 35mm

su 27.11.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joris Ivens, SEINE KOHTAA PARIISIN (1957) 35mm
Jean Renoir, HERRA LANGEN RIKOS (1935) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Alfred Hitchcock, VERTIGO – PUNAINEN KYYNEL (1958) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, NAISIA HERMOROMAHDUKSEN PARTAALLA (1989) 35mm

ma 28.11.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
David Lynch, MULHOLLAND DRIVE (2001) 35mm

16.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Pál Sándor, DANIELIN JUNAMATKA (1982) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vsevolod Pudovkin, ÄITI [v:n 1968 ääniversio] (1926) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Luigi Cozzi, AVARUUSSOTA (1978) 35mm

ti 29.11.

19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paul Thomas Anderson, MAGNOLIA (1999) 35mm

ke 30.11.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jarmo Lampela, JOKI (2001) 35mm

to 1.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vsevolod Pudovkin, ÄITI [v:n 1968 ääniversio] (1926) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Don Letts, THE PUNK ROCK MOVIE (1977) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Hollywood Koreasta Hiroshimaan
Samuel Fuller, TERÄSKYPÄRÄ (1951) 16mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, INTOHIMOJEN LABYRINTTI (1982) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Hollywood Koreasta Hiroshimaan: Maantiekiitäjä-piirrettyjä
Chuck Jones, FAST AND FURRY-OUS (1949) 16mm
Chuck Jones, GOING! GOING! GOSH! (1952) 16mm
Chuck Jones, ZIP’N SNORT (1961) 16mm
Rudy Larriva, HIGHWAY RUNNERY (1965) 16mm

22.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Hollywood Koreasta Hiroshimaan
John Huston, LET THERE BE LIGHT (1946/80) 16mm

pe 2.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Paul Thomas Anderson, MAGNOLIA (1999) 35mm

la 3.12.

19.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Yates, HARRY POTTER JA PUOLIVERINEN PRINSSI (2009) 35mm

su 4.12.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Roger Allers & Rob Minkoff, LEIJONAKUNINGAS [suomenkielinen versio] (1994) 35mm
Karaokenäytös

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, NAISIA HERMOROMAHDUKSEN PARTAALLA (1989)

ma 5.12.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
John Huston, MALTAN HAUKKA (1941) 35mm

18.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 17)
Ermanno Olmi, PAIKKA NUORELLE MIEHELLE (1961) 35mm

18.45 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Kathryn Bigelow, STRANGE DAYS (1995) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fritz Lang, M – KAUPUNKI ETSII MURHAAJAA (1931) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Arne Mattsson, KIELOT KUISKAAVAT KUOLEMAA (1961) 35mm

ti 6.12.

ei filminäytöksiä

ke 7.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Vigo, NOLLA KÄYTÖKSESSÄ (1933) 35mm
Jean Vigo, NIZZASTA PUHEENOLLEN (1930) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Julien Temple, THE FILTH AND THE FURY (2000) 35mm

20.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
David Lynch, VILLI SYDÄN (1990) 35mm

to 8.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Buster Keaton, SEITSEMÄN MAHDOLLISUUTTA (1925) 35mm

20.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Fritz Lang, M – KAUPUNKI ETSII MURHAAJAA (1931) 35mm

pe 9.12.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Joris Ivens, SEINE KOHTAA PARIISIN (1957) 35mm
Jean Renoir, HERRA LANGEN RIKOS (1935) 35mm

la 10.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Krzysztof Kieślowski, KOLME VÄRIÄ: SININEN (1993) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Vigo, NOLLA KÄYTÖKSESSÄ (1933) 35mm
Jean Vigo, NIZZASTA PUHEENOLLEN (1930) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jack Starrett, CLEOPATRA JONES – KARATEKUNINGATAR (1973) 35mm

su 11.12.

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Buster Keaton, SEITSEMÄN MAHDOLLISUUTTA (1925) 35mm

ma 12.12.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Renoir, PELIN SÄÄNNÖT (1939) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Sergei Paradzhanov, MENNEITTEN SUKUPOLVIEN VARJOT (1965) 35mm

ti 13.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Larissa Šepitko, SINÄ JA MINÄ (1972) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alex Cox, REPO MAN (1984) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Volker Schlöndorff, PETOSTEN KEHÄSSÄ (1981) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, MITÄ OLEN TEHNYT ANSAITAKSENI TÄMÄN?!! (1984) 35mm

ke 14.12.

ei filminäytöksiä

to 15.12.

19.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wilfred Jackson, RUMA ANKANPOIKANEN (1939) 35mm
Michael Curtiz & William Keighley, ROBIN HOODIN SEIKKAILUT (1938) 35mm

21.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bill L. Norton, CISCO PIKE (1972) 35mm

pe 16.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, MITÄ OLEN TEHNYT ANSAITAKSENI TÄMÄN?!! (1984) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Larissa Šepitko, SINÄ JA MINÄ (1972) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Alex Cox, REPO MAN (1984) 35mm

la 17.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, MITÄ OLEN TEHNYT ANSAITAKSENI TÄMÄN?!! (1984) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bill L. Norton, CISCO PIKE (1972) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Krzysztof Gradowski, AKADEMIA PANA KLEKSA, CZ. I: PRZYGODA KSIĘCIA MATEUSZA (1984) 16mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Sydney Pollack, YAKUZA – SAMURAITTEN KIROUS (1975) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Krzysztof Gradowski, AKADEMIA PANA KLEKSA, CZ. II: TAJEMNICA GOLARZA FILIPA (1984) 16mm

su 18.12.

15.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Wilfred Jackson, RUMA ANKANPOIKANEN (1939) 35mm
Michael Curtiz & William Keighley, ROBIN HOODIN SEIKKAILUT (1938) 35mm

17.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jean Renoir, PELIN SÄÄNNÖT (1939) 35mm

ma 19.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, MATADOR (1986) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Larissa Šepitko, NOUSU (1976) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Monte Hellman, HE RATSASTIVAT LÄPI LUOTISATEEN (1965) 35mm

ti 20.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Landis, BLUES BROTHERS (1980) 35mm

ke 21.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aki Kaurismäki, LENINGRAD COWBOYS GO AMERICA (1989) 35mm

18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, INTOHIMON LAKI (1986) 35mm

to 22.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Larissa Šepitko, NOUSU (1976) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Martin B. Cohen, HELL’S ANGELS – RAJU JENGI (1969) 35mm

20.35 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Medak, THE KRAYS – VÄKIVALLAN VELJEKSET (1990) 35mm

pe 23.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Monte Hellman, HE RATSASTIVAT LÄPI LUOTISATEEN (1965) 35mm

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jimmy T. Murakami, MINNE TUULI KULJETTAA (1986) 35mm

20.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, MATADOR (1986) 35mm

la 24.12.

ei filminäytöksiä

su 25.12.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Steven Spielberg, E.T. (1982) 35mm

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Larissa Šepitko, NOUSU (1976) 35mm

20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, MATADOR (1986) 35mm

ma 26.12.

16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Huston, WISE BLOOD – LEVOTON VERI (1976) 35mm

ti 27.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bertrand Tavernier, KATHERINE MORTENHOEN OSTETTU KUOLEMA (1979) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
A. Rodianov, LARISA SHEPITKON MUISTOLLE (1980) 35mm
– näytöksen toisen elokuvan formaatista ei ole vielä tietoa

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, SIDO MINUT! OTA MINUT! (1990) 35mm

ke 28.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, KIKA (1993) 35mm

19.10 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jimmy T. Murakami, MINNE TUULI KULJETTAA (1986) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Huston, WISE BLOOD – LEVOTON VERI (1976) 35mm

to 29.12.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
A. Rodianov, LARISA SHEPITKON MUISTOLLE (1980) 35mm
– näytöksen toisen elokuvan formaatista ei ole vielä tietoa

18.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Bertrand Tavernier, KATHERINE MORTENHOEN OSTETTU KUOLEMA (1979) 35mm

20.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Peter Medak, THE KRAYS – VÄKIVALLAN VELJEKSET (1990) 35mm

pe 30.12.

16.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Pedro Almodóvar, SIDO MINUT! OTA MINUT! (1990) 35mm

21.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Michele Lupo, TAPPORAHA (1973) 35mm

la 31.12.

ei filminäytöksiä

    2017

    su 1.1.

    ei filminäytöksiä

    ma 2.1.

    ei filminäytöksiä

    ti 3.1.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    David Lynch, VILLI SYDÄN (1990) 35mm

    19.20 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Wim Wenders, PARIS, TEXAS (1984) 35mm

    ke 4.1.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Marcel Carné, SUMUJEN LAITURI (1938) 35mm

    18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Pedro Almodóvar, KORKEAT KOROT (1991) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Neil Marshall, DOOMSDAY (2008) 35mm

    to 5.1.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Pedro Almodóvar, NAISIA HERMOROMAHDUKSEN PARTAALLA (1989)

    18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Elem Klimov, JÄÄHYVÄISET MATJORALLE (1982) 35mm

    21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Pedro Almodóvar, KIKA (1993) 35mm

    pe 6.1.

    17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Wim Wenders, PARIS, TEXAS (1984) 35mm

    19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    David Lynch, VILLI SYDÄN (1990) 35mm

    la 7.1.

    16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Pedro Almodóvar, KORKEAT KOROT (1991) 35mm

    18.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Neil Marshall, DOOMSDAY (2008) 35mm

    20.05 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Richard Rush, JÄSTIPÄÄJEPARIT (1974) 35mm

    su 8.1.

    16.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Steven Spielberg, E.T. (1982) 35mm

    18.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Marcel Carné, SUMUJEN LAITURI (1938) 35mm

    20.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
    Elem Klimov, JÄÄHYVÄISET MATJORALLE (1982) 35mm